Eskişehir Haber | Muhabir26

YAYALARA YOL VERMEYEN SÜRÜCÜLERE PARA CEZASI UYARISI!

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü, yeni yasal düzenleme ile yayalara yol vermeyen sürücülere 488 lira para cezası kesileceğini belirterek uyarıcı bir açıklama yaptı.

YAYALARA YOL VERMEYEN SÜRÜCÜLERE PARA CEZASI UYARISI!

Karayolları Trafik Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında 7148 sayılı Kanun Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu kapsamda sürücüler, ışıklı trafik işaretlerinin bulunmadığı yollarda yayalara ilk geçiş hakkını vermedikleri takdirde 488 TL para cezası ödeyecek.

Konu hakkında Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, “7148 sayılı Kanun’un 25’inci maddesi ile 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 74’üncü maddesi başlığı ile birlikte değiştirilerek, sürücülerin görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlayarak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermeleri zorunlu hale getirilmiştir. Bu madde hükmüne uymayan sürücüler için 488 TL idari para cezası verilmesi hükme bağlanmıştır. Yapılan bu değişiklikle ilgili olarak, il merkezinde bulunan sorumluluk alanımız içinde görevli ekiplerimiz tarafından Kanunda belirtildiği şekilde, yaya veya okul geçitlerinde yapılacak denetimlerde; yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamayan, buralardan geçmekte olan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermeyen sürücüler hakkında gerekli cezai işlemler yapılacaktır” diye belirtildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ