Eskişehir Haber | Muhabir26

OTİZM İÇİN BİR ARADA

REKLAM ALANI
OTİZM İÇİN BİR ARADA

“2 Nisan Otizm Farkındalık Günü”  adına yapılan etkinlikte Es Es Bando eşliğinde bir yürüyüş yapıldı.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ‘nün 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü için düzenlediği etkinlik kapsamında yürüyüş gerçekleştirildi. Sağlık İl Müdürlüğü önünde başlayan yürüyüş Hamamyolu’nda bulunan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü önünde sona erdi. Yürüyüşe Es Es Bando çaldığı marşlarla eşlik etti.

Etkinlik kapsamında konuşma yapan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Alper Sezer, 2 Nisan’da başlayan “Otizm Farkındalık Ayı” çerçevesinde tüm dünyada otizmle ilgili araştırmaların teşvik edilmesi ve farkındalığın arttırılarak, erken teşhis ve tedavinin yaygınlaştırılması hedeflendiğine dikkat çekti.

Aile ve Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak toplumda yaşayan dezavantajlı grupların sosyal hayatın tüm alanlarında karşılaştıkları engelleri kaldırmak onlara diğerleri ile birlikte mutlu ve ortak bir yaşam alanı sunmak birincil görevleri olduğunun altını çizen Sezer, “Otizmli bireylerinde karşılaştıkları sorunlara çözüm oluşturma konusunda bakanlığımız öncü rol üstlenmektedir. Mevcut engelli evde bakım ücreti, engelli kimlik kartı, ücretsiz seyahat, eğitim ve rehabilitasyon hizmetleri, öncelikli sağlık hizmetlerinden faydalanan otizmli bireylere eylem planı ile önemli haklar getirilmiştir” dedi.

Bakanlığın, farkındalığın artırılması amacıyla OTİZM Spektrum Bozukluğunun kamuoyuna tanıtılması için kampanyalar düzenlemesi tedbirler arasında belirtildiğini vurgulayan il müdürü Alper Sezer konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı;  “Kamu spotu, kısa filmler, toplantı ve organizasyonlar ile farkındalık oluşturma süreçleri başlatılmıştır. Otizmli bireylerimize yönelik olarak öncelikle farkındalık artıcı faaliyetlere ve eylem planı doğrultusunda diğer faaliyetlerin geliştirilmesine ilimizce de katkı sağlanmaktadır. Bu kapsamda ilimiz sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere diğer kamu kurumları ile işbirliği yapılarak otizmli bireylerin hayata daha fazla katılımları noktasında eylem planı doğrultusunda çalışmalar devam etmektedir.”

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ