Eskişehir Haber | Muhabir26

KISITLANMIŞ HAYATLAR

KISITLANMIŞ HAYATLAR

Bugün size ilişkilerde yapılan en büyük hatalardan birini anlatmak istiyorum. Hayatına “müdahale etmek” sevgi adı altında hem de.

Çok samimi bir kız arkadaşım, yenilerde hayatına birini aldı. Harika bir sevgilicilik oynuyorlar. Adam nefes alma diyor almıyor, bilmem anlatabiliyor muyum. “Neden bu kadar çok karışmasına müsaade ediyorsun?” diye sorduğumda da “Çünkü çok seviyor, kıskanıyor!” diyor. Gerçekten de ne sevgi ama öyle değil mi?

Başka bir arkadaşımdan örnek vereyim. Aynı şeyi bu kez bir adam yaşıyor. Tanıdığını zannettiği bir kadınla evlenip, aslında hiç tanıyamadığını fark ediyor. Evliliği boyunca bir yere giderken bile “aman görmesin” korkusuyla yaşıyor ve sonuç ne söyleyeyim mi? Koca koca yılları deviremeden boşandılar…

Şimdi adam, normalde belki de asla yapmayacağı şeyleri yapıyor. “Özgürlüğünü dibine kadar dağıla dağıla yaşıyor”

Çokta haklı bence. Şimdi hayatında belki de gerçekten alabileceği bir kadın olsa da, kafesten bir kere çıktı. Yine aynı demirlikli bir kafese gireceğini düşünerek kadına bunu hissettiremiyor bile. Biliyorum ki, bir gün uçmaktan yorulduğunda, ayakları yeryüzüne değecek ve ömür boyu o kadının yanında dinlenecek. Tabi kadın, hala yeryüzünde, umutla gökyüzüne bakmaya devam ediyor olursa.

Anlayamadığım ve sanırım asla da anlayamayacağım bir konu sanırım bu. Aslında daha da irdeleyecek olursak, “özgüven” sorununu çıkarıyor bu durum. Karşındaki hayatı paylaştığın insanın hayatını kısıtlayarak, karışarak, özgürlüğünü, benliğini elinden alarak “seviyorum” kelimesiyle yumuşatamazsınız bence durumu. Birlikte olduğun insana güvenmemekten ziyade aslında kendinize güvenemiyorsunuz demektir.

Bırak kendine güvenmeyi dene. Hayatı gerçekten paylaşabileceğini düşündüğün o kişi, en çok korktuğun şeyi (aldatmayı) yapabilecekse, zaten “ilişki” diye adlandırdığınız şey yoktur ortada. Gerçek bir ilişki de, birlikte paylaşabileceğin şeylerinin olması gibi normal bir şey varsa, bireysel olarak, kendi arkadaşlarıyla da paylaşabileceği şeylerinin olması hiçte anormal değil.

Yani bu makalemin özetine gelecek olursam, ilişkisi olanlar kendinize bir soru sorun. “Bu ilişki size ne hissettiriyor?”

“Kıskançlık, çok sevmek” adı altında kısıtlanmış bir hayatı hissetmeyip, hala “seviyor” saçmalığındaysanız artık hiçbir şey söylemiyorum. Ee, o zaman, sağlıksız düşüncelerle sağlıksız ilişkilerinizde mutluluk ne kadar mümkünse o kadar mutluluklar dilemekten başka da seçeneğim kalmadı.

Mutluluklar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ