Eskişehir Haber | Muhabir26

İşte yüz nakilli Uğur Acar’ın son hali

Antalya’da 7 yıl önce Türkiye’de ilk yüz nakli yapılan Uğur Acar, yeni yüzüyle hayallerini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor. Acar “Her gün sabah yüzümü yıkarken aynaya bakıp şükrediyorum. Yeni yüzüm yeni hayatım oldu, hayallerim gerçekleşti. 7 yıl rüya gibi geçti” dedi

REKLAM ALANI
İşte yüz nakilli Uğur Acar’ın son hali

Antalya’nın Manavgat ilçesi Gebece köyünde dünyaya gelen ve bir aylıkken evinde çıkan yangında yüzü yanan Uğur Acar, 21 Ocak 2012’de Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk yüz nakli ameliyatıyla yeni hayatına başladı.

Tıp dünyasında büyük ses getiren ameliyatla yeni yüzüne kavuşan Uğur Acar, 7 yılda yüz fonksiyonlarını büyük oranda kullanma kabiliyeti kazandı.

Nakil olmadan önce insanların yüzüne bakmaya çekindiğini, çocukların ise kendisinden korktuğu için sokağa çıkmadığını anlatan Uğur Acar, yeni yüzüyle sürekli çarşı pazar dolaştığını söyledi. Nakil olduğu hastanenin otoparkında çalışan Uğur Acar, aynaya bakıp yeni yüzü için her gün şükrediyor.

‘O MUTLULUĞUN TARİFİ YOK’

İnsanların fotoğraf çektirmek için kendisine yakın ilgi gösterdiğini belirten Uğur Acar, 7 yıl önce Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde rutin kontrollerini yaptırdıktan sonra otobüsle köye dönerken hastaneden nakil için telefon geldiğini söyledi.

Hemen döndüğünü ve koşarak hastaneye geldiğini anlatan Uğur Acar, şöyle konuştu:

“Arayan Prof.Dr. Ömer Özkan’dı, ameliyat olacağımı söyledi. Ameliyata girdim, çok heyecanlıydım. Türkiye’de bir ilk gerçekleştirildi, ilk yüz nakilli hastası oldum. Ameliyattan sonra aynaya baktım, ‘Bundan daha iyisi olmazdı’ dedim. Kendimi tanıyamadım. O mutluluğun tarifi yok, çok farklı bir duyguydu. Bu, farklı bir yaşama başlatacak adımdı.”

Uğur Acar’ın nakil öncesi hali

‘HİÇ ARKADAŞIM YOKTU’

Nakil öncesi zorlu bir hayatı olduğunu, evinden çıkamadığını dile getiren Uğur Acar, “Çocuklar benden korkuyordu, hiç arkadaşım yoktu. Yeni yüzümden sonra arkadaşlarım oldu, işim, güzel bir ortamım oldu. Nakille bütün sıkıntılarım son buldu” dedi.

Hâlâ kendisini rüyada gibi hissettiğini ifade eden Uğur Acar, Türkiye’nin ilk yüz nakli olan hastası olmaktan ve insanların yoğun ilgisinden mutluluk duyduğunu belirtti.

“Her gün sabah yüzümü yıkarken aynaya bakıp şükrediyorum. Yeni yüzüm yeni hayatım oldu, hayallerim gerçekleşti. 7 yıl rüya gibi geçti” diyen Uğur Acar, iş hayatında en iyi yerlere gelmeyi, sağlıklı bir hayat sürmeyi istediğini söyledi.

Organ nakli çağrısında da bulunan Uğur Acar, herkesin bir gün organ nakli hastası olabileceğini, bunun için de organ ve kompozit doku bağışının diğer insanların hayatına dokunduğuna işaret etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ