Eskişehir Haber | Muhabir26

İnternetten DNA testi çılgınlığı

İnternetten siparişle alınabilen DNA testi paketleri, binlerce ailenin sırlarını açığa çıkardı. Dünyada ailelerinden şüphe edenlerin sayısı milyonları buldu. Bazı uzmanlar, bir düzenleme olmazsa, aile kurumunun temelinden sarsılacağı uyarısında bulunuyor

REKLAM ALANI
İnternetten DNA testi çılgınlığı

EVDE YAPILIYOR

İnternetten 65 dolar karşılığında alınabilen DNA testi paketleri, herkese evde kendi genetik haritasını ve soyunu bulma olanağı sağlıyor. ABD ve İngiltere gibi Batılı ülkelerde popüler olan bu testler yaygınlaştıkça, soyağacı sitelerinin ağı da genişliyor. Test, tükürük örneği ile uygulanıyor.

2.6 MİLYON ŞÜPHELİ

2.6 MİLYON ŞÜPHELİ

Şimdiye kadar evlatlık olduğunu, terk edildiğini öğrenen binlerce kişi bu teknoloji sayesinde biyolojik ailelerine ulaşma veya onlar hakkında bilgi sahibi olma imkanı buldu.

Sadece İngiltere’de ailesinden şüphe edenlerin sayısı 2.6 milyona ulaştı. Uzmanlara göre; her geçen gün sayısı artan bu hikayeler, sadece bireysel bir yıkım olmakla kalmıyor.

TOPLUMUN YAPITAŞI

TOPLUMUN YAPITAŞI

Aynı zamanda toplum huzurunu da tehdit ediyor. Toplumun yapıtaşı olan aile kurumundaki güven, bağlılık gibi temel değerler zayıfladıkça, sosyal bir yıkım yaşanabilir. Uzmanlar, DNA testlerine ve soyağacı sitelerine ulaşmanın belli kurallara bağlı olmasını öneriyor.

SINIRLANDIRILMALI

SINIRLANDIRILMALI

Uzmanlar, DNA testi talebinde öncelikli olması gereken gerekçeleri şöyle kategorilere ayırıyor:

● Sağlık sorunları.

● Bilimsel araştırmalar.

● Kayıplar veya suçları kapsayan adli vakalar.

● Kimsesizler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ