Eskişehir Haber | Muhabir26

Eskişehir Mirasçılık Belgesi

Eskişehir Mirasçılık Belgesi

Yasal mirasçılar, mirasçı atananlar yada vasiyet alacaklıları, bu sıfatlarını gösteren resmi bir belgeyi talep etme hakkına sahiptir. İşte bu belge, mirasçılık belgesidir ( Veraset İlamı ).

Talep üzerine mahkeme, Mernis sisteminden teyit ederek ve gerekli hallerde miras bırakanın nüfus kayıtlarının bulunmuş olduğu nüfus idaresine yazı göndererek kayıtlarda mirasçısı görünen yakınların adlarını ve yakınlık bilgilerini istemekte ve gelen bu bilgilere göre saptadığı mirasçıları miras payları ile birlikte gösteren ilamı müracaat edene vermektedir.

Mirasçı olarak görünen kişilerden biri, yurttaşlık değiştirdiğinden kapalı kayıt olarak gözüküyorsa, bu ferdin yaşadığına ilişkin resmi belge, tercümesi ile beraber Mahkeme dosyasına sunulmalıdır. Aksi takdirde süreç çok uzamaktadır. Eskişehir avukat olarak sizlere miras hukuku alanında yardımcı olmaktayız.

Mirasçılık belgesi talebi, barış Hukuk Mahkemesine çekişmesiz (davalı olmaksızın) bir dava olarak yöneltilecektir. Bu belgede, yalnızca bunu talep eden değil, tüm yasal ve atanmış mirasçılar miras paylarıyla beraber gösterilecektir.

Mirasçılık belgesi, Tapu ve Bankalar gibi bir çok resmi merci tarafından yapılacak olan işlemlerde istenmektedir. Dolayısıyla mirasçılar tarafından en çok başvurulan yollardan biri olmaktadır. Eskişehir miras avukatı Ceren Kerey hukuki alanda sizlere danışmanlık ve avukatlık hizmeti vermektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ