Eskişehir Haber | Muhabir26

Dış ticaret ve işgücü verilerinde Covid-19 etkisi

Dış ticaret ve işgücü verilerinde Covid-19 etkisi

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Celalettin Kesikbaş, TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; ‘İhracat Birim Değer Endeksi’ ile ‘İhracat Miktar Endeksi’nde azalma meydana geldiğini belirtti.

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Celalettin Kesikbaş, TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; ‘İhracat Birim Değer Endeksi’ ile ‘İhracat Miktar Endeksi’nde azalma meydana geldiğini belirtti. Kesikbaş, “İhracat birim değer endeksi Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,5, İhracat miktar endeksi ise yine aynı şekilde yüzde 38,7 azaldı” dedi.

İşgücü istatistiklerine bakıldığında ise, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısının 2020 yılı Nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 427 bin kişi azalarak 3 milyon 775 bin kişi olduğunu kaydeden Kesikbaş, “İşsizlik oranı 0,2 puanlık azalış ile yüzde 12,8 seviyesinde gerçekleşti. İstihdam edilenlerin sayısı 2020 yılı Nisan döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 2 milyon 585 bin kişi azalarak 25 milyon 614 bin kişi, istihdam oranı ise 4,9 puanlık azalış ile yüzde 41,1 oldu.” diyerek rakamları paylaştı.

Sanayiciye destek bekliyor

TÜİK tarafından açıklanan ve Nisan-Mayıs aylarına ilişkin ihracat ve istihdam gerçekleşmelerini gösteren endekslerin, Covid-19’un Mart-Nisan-Mayıs aylarında ülkemiz ekonomisine ve üretimine olan etkisini gösterdiğini ifade eden Kesikbaş, “Alınan tedbirlerle birlikte bu yavaşlamanın etkisinin kontrol altına alınmaya başlandığını ve Haziran ayı ile birlikte toparlanma sürecine girildiğini söyleyebiliriz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ