Eskişehir Haber | Muhabir26

BÜYÜK OPERASYON!

Burhan Sakallı, Cumhurbaşkanına değiştirmeliyiz dedi 

BÜYÜK OPERASYON!

Siyasette 24 saat çok önemlidir sözü bir kez daha gerçek oldu. Daha önce Tepebaşı adaylığı tebliğ edilen İbrahim Yılmaz Kaynarca gece yarısı operasyonu ile geri çektirildi, yerine Hasan Tuç aday gösterildi. AK Parti son dakika golü atarak Tepebaşında favori konuma geldi. Haftalardır aday bulunamayan ve MHP ile ittifak pazarlıkları nedeni ile de bir türlü açıklanamayan ilçe adayları meselesine bir de vekillerin kendi içlerindeki hesaplaşmaları dahil olunca AK Parti kan kaybetmeye başlamıştı. Odunpazarı için Volkan Doğan ve MHP’nin adayı Osman Yüksel arasında çetin bir mücadele yaşanmış, herkesin dikkati bu yöne çevrilmişti. Tepebaşında ise sessiz sedasız bir ilerleyiş hakimdi. Dündar Ünlü adaylık teklifini nazikçe geri çevirince de rota Hasan Tuç, İbrahim Yılmaz Kaynarca ikilisini göstermişti. İlk günden bu yana Hasan Tuç ismi çevresi ve sosyal yapısı nedeni ile favori konumdaydı. Ayrıca Eskişehirspor yönetiminde oluşu ve Kırmızı Siyahlılarla ilgili kafasındaki projeleri hep bir adım daha önde olmasını sağlıyordu. Diğer yanda ise AK Parti Tepebaşı İlçe Başkanlığını bırakan İbrahim Yılmaz Kaynarca vardı. Köylere hakim olduğu söylenen ama partiyi havaya sokacağı konusunda soru işaretlerini barındıran Kaynarca’nın Genel Merkez kanadında favori olduğu ifade ediliyordu. Ve dün gece herkes için çok uzun oldu.

ADAY TANITIMI BİLE HAZIRDI

AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan Ankara’da İl Başkanları kampına katılmış, kendisine ilçe adayları açıklanmıştı. Eskişehir İl Teşkilatı ise bugün saat 15:00’de Yenikent Spor Salonunda aday tanıtımını yapacağını duyurmuştu. Odunpazarı için Volkan Doğan’a Tepebaşı Belediye adaylığı içinde İbrahim Yılmaz Kaynarca’ya görevleri tebliğ edilmişti. Son günlerde ise bazı basın organlarında özellikle bu iki isim için bir algı oluşturulmaya çalışılıyor diğerleri görmezden geliniyordu. Dün ise aday tanıtım toplantısı için tüm hazırlıklar tamamlanmıştı. Ancak o kimsenin beklemediği operasyonun düğmesine basılması ile AK Partide hareketli saatler başladı.

OPERASYONU BURHAN SAKALLI YÖNETTİ

İbrahim Yılmaz Kaynarca’nın Tepebaşı için aday gösterileceğinin duyulmasının ardından parti içinde endişe, Ahmet Ataç cephesinde ise mutluluk rüzgarları esmeye başlamıştı. Gidişatın kötü olduğunu analiz eden ve belki de bazı vekilleri karşısına almak pahasına Büyükşehir Belediye Başkan adayı Burhan Sakallı düğmeye bastı. Edinilen bilgilere göre direk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ulaşan Sakallı, Tepebaşı bölgesinde zayıf kalacaklarını ve kazanma şanslarının olmadığını, müdahalenin şart olduğunu iletti. Ne olduysa da işte bu andan sonra oldu. Cumhurbaşkanının talimatı ile İbrahim Yılmaz Kaynarca yerine Hasan Tuç aday listesine girdi.

SEÇİME HAREKETLİLİK GETİRECEK

Hasan Tuç’u tanıyanlar hep aynı yorumu yapıyor, “Hasan Tuç seçime hareketlilik getirir, siyaseti de iyi biliyor, halk dilini de” diyorlardı. Dün gece Burhan Sakallı’nın gerçekleştirdiği operasyonun ardından ise parti içinde yüzler gülmeye, Ahmet Ataç kanadında ise tedirginlik yaşanmaya başladı. Bugün saat 15:00’deki aday tanıtım toplantısında kürsüye çıkacak olan Hasan Tuç artık düğmeye basarak sahaya inecek. Eskişehirspor yönetiminde de herkesin yakından tanıdığı isim olan Tuç, özellikle Kırmızı Siyahlılar için kafasındaki projeleri tek tek anlatarak taraftarın oyuna talip olacağı gelen duyumlar arasında yer alıyor. Kısacası dün gecenin ardından siyasetin değişmez altın kuralı bir kez daha kendisini hatırlattı. Yani, “Siyasette 24 saatte çok şey değişir.”

HABER: SÜHA BOZKURT

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ